Telefon Anakart Tamiri Nedir ve Nasıl Olur?

Telefon Tamiri - Telefon Anakart Tamiri - Telefon Tamiri

Günümüzde birçok akıllı telefon, darbe ve sıvı teması sebebiyle anakart hasarı alıyor. Telefon tamiri kapsamında ise en çok karşılaşılan sorunlardan biri, telefonların anakartlarının bozulmasıdır. Bu makalede size, anakart problemi ve telefon anakart tamiri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Telefon Anakartı Nedir?

Anakart, telefonda bulunan ve ekranlara görüntü hazırlama görevini üstlenen grafik arabirimi, telefonda yürütülen bütün işlemlerin hesaplanmasını sağlayan işlemci ve bu geçici bilgileri depolayan bellekler gibi donanımların koordineli ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu donanımların arasındaki iletişimleri de sağladığından dolayı ananakart olmadan, akıllı telefonların çalışması mümkün değildir.

Anakartlar her telefonda farklı olabilir ancak her akıllı telefon sisteminde aynı işi yapar. Yani anakartın işi; Diğer donanım parçaları arasında iletişim kurmaktır.

Akıllı Telefon Anakart Sisteminin Çalışma Prensibi Nedir?

Anakart, diğer tüm donanımların birbiri ile iletişimini, koordineli çalışmasını ve çalışma ayarlarını belirler. Donanımların uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Anakartın üzerinde tümleşik olarak grafik işlem birimi, işlemci, RAM ismi verilen geçici bellek, depolama birimi ve tuşlar gibi şeyler, anakarta bağlıdır ve anakart tarafından yönetilir.

Telefonumun Ana Kartı Bozuldu Ama Neden?

Anakartlar normalde çok dayanıklı olsalar bile onlar da elektronik birer parça olduğundan dolayı bozulma olasılıkları bulunur. Bazı anakart bozulma sebeplerini listelemek, gerçekten telefonunuzun anakartının bozulduğundan emin olmanız için size yardımcı olacaktır.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir veya daha fazlasını yaşadıysanız ve telefonunuz düzgün çalışmıyor veya kullanılamaz durumda ise muhtemelen telefonunuzun anakartı bozulmuştur;

  • Telefon sıvı teması
  • Çarpma yada yüksek bir yerden düşmesi gibi darbeler alması
  • Yüksek voltaj ve yanlış akım alması
  • Yüksek oranda sıcak havaya maruz kalması

Telefon sıvı teması durumuna maruz kaldığı zaman anakartın bozulma ihtimali oldukça yüksektir. Günümüzde çoğu telefon suya ve toza dayanıklı olsa bile bozulabiliyorlar. Sonuça bu akıllı telefonlar su ve toz geçirmez değil, sadece dayanıklı. Böyle bir durumda eğer çıkabiliyorsa telefonun ilk önce b, cihazı kurutma işlemini yapmanız lazım. Eğer günün sonunda telefonunuz düzelmiyor ise muhtemelen anakartı bozulmuş olabilir.

Çarpma yada yüksek bir yerden düşmesi gibi darbeler aldığı durumlarda da telefon anakartı bozulabilir. Telefon halen çalışmaya devam edebilir ancak zamanla yavaş yavaş da bozulabilir. Böyle bir durumda telefonu bize getirmeniz sağlıklı bir durum olacaktır. Çünkü böyle durumlarda erken müdahele de oldukça önemlidir.

Yüksek voltaj ve yanlış akım alması, anakartın bozulması için en büyük etkenlerden biridir. Eğer yanlış ve kutuda verilenden farklı bir şarj aleti kullanıyorsanız, yüksek akım, yavaş şarj veya düzensiz şarj ve yazılımın çökmesi gibi durumlar da anakartı bozabilir.

Yani anakartın bir çok bozulma sebebi olabilir. Diğer donanım parçalarında sorun olmasa bile anakart her şeyi kontrol eden merkez olduğundan dolayı, eğer o bozulur ise telefon hiç çalışmayabilir.

Telefon Anakart Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu konuda bir telefon tamiri, bilgi sahibi olmayan biri tarafından ve ev şartlarında yapılır ise sonucu telefon adına ölümcül olabilir. Bu yüzden anakart tamiri için telefonunuzu bize veya yetkili servise teslim etmek, sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Bilginiz olmadan anakarta yapacağınız bir yanlış hamle, işlerinizi daha çok zorlaştırabilir. Anakart bozulma durumunda bazı parçaların da değiştirilmesi gerekebilir.

Ancak telefonun uzun ömürlü ve performanslı çalışması için orijinal parça kullanımı sizler için daha iyi olacaktır. Orijinal olarak telefon tamir işlemini yerine getirmek, telefonun performansında yüksek oranda olumlu sonuç doğrurur.

Telefon Anakart Tamiri Fiyatları Nedir?

Akıllı telefon tamiri fiyatları, telefonun markasına ve modeline göre değişmektedir. Anakartın tam olarak hangi sebeple ve hangi bölümüyle ilgili problem yaşandığına göre fiyatta değişiklik olur.

Çünkü her telefon marka ve modelinin orijinal de olsa yedek parça fiyatı farklılık göstermektedir. Parçaları kendiniz sipariş edip, yapmak yerine riske atmadan teknik servise götürmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Bu konuda ise size en sağlıklı şekilde yardımcı olmak için İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulunan merkezimize davet ediyoruz. Size en kaliteli ve hızlı hizmeti vererek, yardımcı olmak için sizi bekliyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir